T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Artvin İl Sağlık Müdürlüğü Artvin Devlet Hastanesi
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Artvin İl Sağlık Müdürlüğü Artvin Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Artvin Devlet Hastanesi Organ Bağışı Tiyatro Gösterisi

Güncelleme Tarihi: 09/10/2018

HER BAĞIŞ YENİ BİR HAYAT DEMEKTİR

 

Artvin’de Organ Bağışı Haftası etkinlikleri kapsamında “Her Bağış Yeni Bir Hayat” konulu program düzenlendi.

Artvin İl Sağlık Müdürlüğü ve Artvin Devlet Hastanesi işbirliğiyle Ahmet Hamdi Tanpınar Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen programa Artvin Vali Yardımcısı Seda Başoğlu, Belediye Başkan Vekili Erkan Yazan, Çoruh Üniversitesi Rektörü Fahrettin Tilki, İl Sağlık Müdürü İrfan Akalın, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Op. Dr. İrfan Akalın, Türkiye’nin organ bağışı konusunda istenilen seviyelerde olunmadığını ancak son 10 yılda Sağlık Bakanlığı ve sivil toplum kuruluşlarınca konu hakkında farkındalık oluşturmak adına ciddi çalışmalar yapıldığını ifade etti.

Türkiye’nin Avrupa’ya göre canlı organ naklinde çok önlerde olduğunu anacak kadavradan organ bağışı noktasında ise dünyada sonlarda olduğunu kaydeden Akalın, “Bu konuda duyarlı olmalıyız.  Kendi başımıza gelemden de bir şeylerin farkında olmak lazım. Hayatta iken bırakacağımız en güzel miras yapacağımız organ bağışıdır” dedi.

Artvin’in Türkiye’de ki organ bağışı sıralamasında 53’üncü sırada olduğunu kaydeden Akalın, “Bu ilimizin nüfusunun göz önüne kaldığımızda iyi bir rakam. Çünkü bu sayı nüfus oranına göre değil, bağışçı sayısına göre belirleniyor. 2013-2017 yılları arası Artvin’de 410 kişi organlarını bağışlamış durumda. Bu program sonrası bu sayının daha da artacağını umuyorum” diye konuştu.

Programda, Artvin Devlet Hastanesi Anestezi Uzmanı Dr. Beyhan Murat’da organ bağışının tıbbı ve dini boyutunu anlatan bir sunum yaptı.

Programın devamında organ nakli olmuş Emin Badur yaptığı konuşmada herkesin organ naklinin önemine haiz olarak ölmeden organlarını bağışlaması gerektiğini söyledi.

Badur, “8 yıldır, oğlunu askere gönderirken beyin kanaması geçirerek yaşamını kaybeden bir annenin böbreği ile yaşıyorum. Ben o annenin çocuklarıyla sürekli konuşuyorum. Dost olduk. Buradan sesleniyorum, bir insana yaşam vermek için lütfen organlarınızı bağışlayın.” dedi.

-Sağlık personeli organ bağışının önemini anlatmak için tiyatro gösterisinde sahne aldı

Program, Artvin Devlet Hastanesi Personeli ile Artvin Belediyesi Öztürk Serengil Sahnesi Tiyatro Topluluğunun yazıp sahnelediği  organ naklinin önemini anlatan tiyatro gösterisi izleyicileri duygulandırdı.

Tiyatroda rol alan Hastane Başhekimi İbrahim Düzcan’da basın mensuplarına yaptığı açıklamada “Kadavradan organ bağışından eksiklik olduğu için, doktor ve hemşire arkadaşlarım ile Artvin Belediyesi tiyatro ekibiyle bir tiyatro gösterisi oluşturmaya karar verdik. Yaşamlar bitse dahil başka yaşamlara hayat verebilir. Amacımız kadavradan organ nakil sayını artırmak” dedi.

Tiyatroda görev alan Dr. Sibel Şahin’de “ 3-9 Kasım Organ bağış haftasında farklı bir etkinlik yapmak. Organ bağışının önemini ve farkındalığı artırmak adına böyle bir organizasyon düzenledik. Kendimiz küçük bir tiyatro skeci oluşturarak, organ bağışının önemini vurgulamak istedik. İlk defa böyle bir tiyatro deneyimim oldu. Benim için heyecan vericiydi” dedi.

Tiyatro Gösterisi için tıklayınız